אלצהיימר

אלצהיימר היא מחלה נוירולוגית כרונית עם סממנים תפקודיים ונפשיים, כלומר- מחלת האלצהיימר מגבילה את תפקודו של החולה בה ומשפיעה על מצבו הנפשי. המחלה מידרדרת ככל שחולף הזמן עד שקם צורך לדאוג לחולה בה להשגחה צמודה וטיפול פסיכוגריאטרי.

אלצהיימר – סממנים אופייניים למחלה

מאתר אלצהיימר נמסר המידע הבא:

בשלב הראשוני של המחלה קרובי המשפחה וסביבתו הקרובה של החולה במחלה מבחינים בפגיעה בזיכרון לטווח קצר אצל הלוקה במחלה. החולה זוכר לפרטי פרטים אירועים שהתרחשו לפני שנים רבות, אבל לא זוכר מה אכל בבוקר והיכן הניח את הארנק.

בגלל הקושי לזכור פרטים יומיומיים, החולים נתלים בתכנים שזוכרים היטב מן העבר והופכים אותם לרלוונטיים גם היום. עם הזמן, גם הזיכרון לטווח הארוך נפגע.

תסמין נוסף אשר מאפיין את מחלת אלצהיימר הוא הפרעה בהתמצאות במרחב, בזמן ובמקום. החולים לא מזהים ימים, מקומות ואפילו בני משפחה קרובים.

הסימפטומים שתוארו לעיל אינם קבועים ועשויים להשתנות באופן חד אפילו במהלך היום. כלומר, יתכנו מצבים בהם המטופל ישוחח כרגיל במהלך היום, אך לפתע בערב הוא לא יידע איפה הוא נמצא, איזה יום היום ומי האדם שמולו.

בשלבים מתקדמים יותר של המחלה החולה מאבד מודעות למחלה שלו ותסמיניה ואז מופיעים גם שינויים המתבטאים בהתנהגותו – עצבנות, כעס, אגרסיביות, אדישות וחוסר אכפתיות. חולי אלצהיימר רבים מפתחים תסמינים של דיכאון, חרדות, הפרעות בשינה והזיות.

במקרים רבים החולים במחלת האלצהיימר נזקקים להשגחה מלאה סביב השעון, כדי למנוע מצבים מסוכנים אשר נובעים מהחמרת התסמינים. למשל, חולי אלצהיימר אשר נוטלים תרופות עלולים ליטול מינונים גבוהים יותר ולהזיק לעצמם משום שלא זכרו אם נטלו תרופות ומתי.

אלצהיימר – איך ניתן להקל על תסמיני המחלה?

אבחון מוקדם: מאחר שמחלת האלצהיימר אינה ניתנת לריפוי, החלק החשוב ביותר הוא אבחון מוקדם של המחלה ומניעת הידרדרותה.

כאשר מזהים סימנים ראשונים שעלולים להצביע על מחלת האלצהיימר יש לפנות לרופא המשפחה או לאבחון מעמיק על ידי פסיכוגריאטר שנעזר בבדיקות מתאימות על מנת לקבוע הימצאות של מחלת אלצהיימר, שלבי הדמנציה באם אותרה אצל החולה והתאמת תכנית טיפולים. 

טיפול תרופתי: הטיפול התרופתי נועד למנוע את החמרת המחלה ולהקל על הסימפטומים הנלווים לה באופן ממוקד (דיכאון, בעיות שינה, חרדות, הזיות וכדומה).

חשוב לציין כי הטיפולים הללו אינם משנים את מהלך המחלה, אך הם מסייעים מאד בהקלה על הסבל של המטופל ומשפחתו. בעת קביעת הטיפול, רופא פסיכוגריאטר הרושם את התרופה חייב להתייחס לחומרת הבעיה, מידת הסבל של החולה ומשפחתו, מידת הסיכון לו ולסביבתו והמידה בה המערכת המשפחתית מסוגלת להתמודד עם ההפרעה ההתנהגותית.

מכתב האבחון שרושם הפסיכוגריאטר מסייע גם בקבלת סיוע כספי מביטוח לאומי ועזרה סיעודית( מטפלים מקומיים או עובדים זרים סיעודיים.)  אשר תינתן לאחר אי עמידה במבחן תלות, בשילוב עם תנאים נוספים.

הפנייה אל פסיכוגריאטר נועדה להקל על בני המשפחה ולספק להם כלים להתמודדות עם קרוב המשפחה שלוקה באלצהיימר: איך להתמודד עם חולה אלצהיימר, לאילו תופעות לוואי צריכים להיות ערים ואיך לנהוג במצבים אפשריים אשר נובעים מהמחלה.

התאמת הסביבה לצרכיו של המטופל: בגלל בעיית ההתמצאות ממנה סובלים חולי אלצהיימר, מומלץ מאד לדאוג לחולה במחלה לסדר יום קבוע ככל האפשר וכן בשימוש בעזרים שונים, כמו עזרי הליכה, קלנועית, מכשירי שמיעה ומוצרי ספיגה כמו טיטולים למבוגרים. בנוסף טיול יומי בגינה הקרובה ויציאה מהבית למרכז המסחרי יועילו ויקלו על החולה.

במצבים קשים יותר המצריכים השגחה קבועה לאורך כל היום, ניתן להיעזר בשירותים של עובדים סיעודיים או עובדים זרים (כדי לא לבצע עבירה על החוק בהעסקת עובד זר, חשוב לדעת כי קיימות חברות שונות המסייעות למשפחות בפנייה אל הביטוח הלאומי על מנת לקבל רישיון לעובד זר שילווה את החולה ועל מנת לקבל עזרה כספית).

מחלת אלצהיימר כאמור, משכיחה מהחולה את חוויותיו וזיכרונותיו מהעבר. על מנת לשמר זכרונות אלה, מבוגרים רבים, בעודם בגיל הזהב, מחליטים לכתוב את סיפור חייהם על הנייר ובכך להעבירו הלאה לילדים, לנכדים, לנינים ולדורות הבאים. להרחבה: כתיבת סיפור חיים בגיל הזהב
מאמרים אחרונים

קישורים
- פסיכולוג
- לחצן מצוקה
- בית אבות סיעודי
- ביטוח סיעודי
- זכויות רפואיות
- שיקום קשישים
- דיאליזה


תנאי שימוש

מפת האתר
אלצהיימר - מהם תסמיני המחלה וכיצד מטפלים בחולי אלצהיימר?