בתי אבות - בית הורים עד בית אבות סיעודי

ככל שאני מתבגרים ומזדקנים כך במקביל גם גופנו מאבד את צעירותו והיכולות הפיזיות שהיו לנו בגיל 25 הולכות ונעלמות. כמו כן, אירועי החיים הקשיים, מבאים איתם שינויים רגשיים ונפשיים מרובים. כמעט כל אדם אשר הגיע לגיל הזהב, עומד בפני השאלה האם להישאר לגור בביתו או לעבור לבית אבות. הקושי בהתמודדות המשפחה עם קרוב סיעודי לעיתים מזרז את ההחלטה לעבור למסגרת דיור טיפולית.

בבית אבות מתגוררים כל מיני סוגים של קשישים, ולא בהכרח כולם חולים וסיעודיים. ישנם אנשים בגיל הזהב אשר מחלטים לעבור לגור בבית אבות כדי לא להיות לבד לאחר מוות בן או בת זוגם או מחשש לעתידם הפיזי והנפשי וכדומה.
המעבר לבית אבות הינו שינוי גדול ומורכב בחיי הקשיש המצריך השלמה ותמיכה מצד בני משפחתו.

מהם סוגי בתי אבות הקיימים?

קיימים מספר רב של מוסדות דיור לקשישים הנבדלים במספר פרמטרים מרכזיים:

  • דיור מוגן: מרכז דירות אשר בו מתגוררים קשישים, אשר מסוגלים לתפקד באופן עצמאי ואינם זקוקים לעזרה רפואית. בדיור המוגן יוכלו הקשישים להמשיך לנהל את חייהם באופן רגיל ועצמאי. כל דייר רוכש יחידת דיור שתהווה כביתו ובנוסף, יכול כל דייר לרכוש שירותים נוספים הניתנים על ידי הנהלת הדיור המוגן.
  • בית אבות לעצמאיים: זהו בית אבות אשר מיועד לקשישים אשר מסוגלים להתנהל באופן עצמאי ללא עזרה, אך עדיין מחפשים להיות בסביבה בטוחה ומוגנת. כמו כן, קשישים אשר איבדו את יקיריהם ואינם רוצים לחיות באותו בית לבד בבדידות. מקומות אלו גם קרויים בית הורים.
  • בית אבות לחולים סיעודיים: זהו בית אבות אשר מיועד לקשישים אשר צריכים עזרה בתפקוד בחיי היומיום (הלבשה, האכלה, רחצה, ניידות וכדומה) מכיוון שאינם מסוגלים לבצע פעולות מסוימות או בשל מחלה כרונית, נכות וכדומה. כמו כן, קשישים סיעודיים זקוקים להשגחה רפואית.מקומות אלו גם קרויים מחלקה סיעודית.
  • בית אבות לחולים סיעודיים מורכבים- בית חולים סיעודי זהו בית אבות המיועד לקשישים אשר אינם מסוגלים להתנהל באופן עצמאי וזקוקים לעזרה צמודה ולהשגחה רפואית של 24 שעות ביממה. קשישים אלו סובלים בדרך כלל ממחלות כרוניות, מחלות סופניות, נכות וכדומה. וזקוקים עזרה בהאכלה, שתייה, רחצה, שירותים, לעיתים קרובות הם מרותקים למיטה וזקוקים לעזרה רפואית בהאכלה באמצעות זונדה, טיפול סיעודי בפצעי לחץ, עירויים יומיומיים.
  • בית אבות לתשושי נפש: סוג זה של בית אבות מיועד לקשישים אשר סובלים ממחלות נוירולוגיות או מחלות נפשיות אשר פגעו ביכולתם להתנהל באופן עצמאי והם זקוקים בשל כך לעזרה בתפקוד ובהתנהלות היומיומית. כמו כן, בשל מצבם הנפשי ישנו סיכון לפגיעה עצמית או סביבתית. בדרך כלל מתגוררים בבית אבות מסוג זה, חולי דמנציה, חולי אלצהיימר, חולים הסובלים ליקוי שכלי (אוטיזם, פיגור שכלי) וכדומה.
  • בית אבות מעורב: סוג זה של בית אבות מכיל קשישים מכול הסוגים אשר משוכנים באגפים שונים ונפרדים. קשישים עצמאים, קשישים סיעודיים וקשישים תשושי נפש.

מימון השהות בבית אבות

קשישים עצמאיים אשר מעונינים לעבור להתגורר בדיור מוגן או בבית אבות לעצמאיים, יממנו את שהותם בבית הורים / בית אבות באופן פרטי.

קשישים אשר סובלים מבעיות רפואיות אשר פגעו ביכולת התפקוד שלהם, כגון: קשישים תשושים, סיעודיים וקשישים תשושי נפש, יכולים לקבל מימון חלקי או מלא ממשרד הרווחה או ממשרד הבריאות, בהתאם לתקציב מחלקת הרווחה במקום בו הם מתגוררים ולנהלי מימון של המדינה.

כמו כן, קיימות פוליסות שונות של ביטוח סיעודי דרך קופות חולים או באופן פרטי אותם ניתן להפעיל וממש בשעת הצורך.

ההחלטה לעבור להתגורר בבית אבות צריכה להיות של הקשיש בראש ובראשונה, ואם אין ביכולתו להחליט החלטה זו, בני משפחתו יבחרו את בית האבות המתאים ביותר לקשיש, אשר יוכל לספק לו את כל צרכיו ודרישותיו כדי שיוכל הקשיש להמשיך לחיות את חייו בכבוד ובאיכות.

מידע נוסף רב ניתן למוא כאן: בתי אבות

מעוניינים בייעוץ? הכוונה? פנו אלינו עכשיו
 
מאמרים אחרונים

קישורים
- גיל הזהב
- דיור תומך
- לחצן מצוקה
- בריחת שתן
- פרקינסון
- דיאליזה


תנאי שימוש

מפת האתר
יודעים מה ההבדל בית בית הורים למוסד גריאטרי? ומהו בית חולים סיעודי או מחלקת תשושי נפש?