דיור מוגן תומך - למי זה מתאים?

 

מה מיוחד בדיור מוגן תומך?
 
דיור כזה מותאם במיוחד לאנשים שאוהבים חיים עצמאיים, קהילתיים ופעילים אך זקוקים לעזרה מסוימת בניהול חיי היום יום.
מספרם של אנשים כאלה הולך וגדל מדי שנה: כיום, אוכלוסיית הקשישים מהווה יותר מ- 10% מאוכלוסיה במדינת ישראל. נתון זה הולך וגדל, וזאת כתוצאה מהרפואה המתקדמת המאריכה חיי אדם ומשפרת את איכותם.
בשביל אנשים כאלה הוקם הדיור התומך, אשר מהווה שילוב בין בית אבות מסורתי – המתאפיין  בחוסר עצמאות של דייריו, ובין דיור מוגן בו עצמאות הדיירים היא מקסימאלית.
 
בנוסף לכך, דיור מוגן תומך קולט גם דיירים זמניים, אנשים מבוגרים שעצמאותם נפגעה כתוצאה מניתוח או מחלה. אנשים אלה גרים שם לתקופה מסוימת ואז חוזרים לביתם ולחייהם הרגילים.
 
ישנם גם בתי דיור מוגן המכילים כמה מחלקות תחת גג אחד: דיור מוגן, דיור מוגן תומך ומחלקה לסיעודיים. דבר זה מאפשר נוחות ותחושת יציבות באם התרחשו שינויים לרעה בתפקוד הקשיש ויש צורך להעביר אותו ממחלקה אחת לאחרת.

השירותים הניתנים בדיור מוגן תומך

השירותים הניתנים במחלקות אלו כוללים בין היתר:
  • השגחה רצופה על הדייר בכל שעות היממה
  • שירותי רפואה צמודים
  • הכנת ארוחות
  • אחזקה שוטפת כגון ניקיון וכביסה
  • תוכנית טיפולית אישית
וכן שאר השירותים שהם חלק מהדיור המוגן: חוגים, טיולים ופעילויות, חדר מחשבים, ספריה, קאונטרי קלאב (במוסדות היוקרתיים במיוחד), אולמות אירועים, חדר כושר, ועוד שירותים רבים ומגוונים המסייעים לדיירי המקום לחיות חיים נורמטיביים, מלאים ומספקים.
כמה זה עולה לנו?
ישנם עשרות מוסדות בארץ המציעים שירות של דיור תומך וכל אחד גובה סכום שונה ומציע שיטת תשלום אחרת. השיטות גמישות ובדרך כלל ניתן להתאים אותן למצב הכלכלי האישי של כל אחד.
רקע כללי על שיטות התשלום השונות:
 
המסלול הנפוץ ביותר בבתי דיור מוגן הוא מסלול הפיקדון. אם תבחרו במסלול זה, תשלמו סכום התחלתי גבוה במיוחד, הנשחק בכ 3% לשנה, ובנוסף לכך תשלמו סכום חודשי תמורת שירותי האחזקה. הסכום הממוצע המשולם במסלול זה הוא כ- 5000 – 8000, תלוי במוסד.
מסלול נוסף הוא מסלול הכולל תשלום חודשי בלבד. כך אין צורך לשלם סכום התחלתי גדול אך התשלום החודשי עומד על 8000 – 15000 ואף יותר מכך, תלוי ברמת השירותים המוצעים במוסד וביוקרתיות שלו.
מסלול שלישי הוא שילוב בין שני הראשונים: מפקידים כ 60% מסכום הפיקדון המקובל, משלמים תשלום חודשי נמוך יחסית ומקבלים זכות לגור בדירה למשך כל החיים.
החיסרון בשיטה זו הוא שסכום הפיקדון נשחק בקצב מהיר יחסית.
 
 
ברוב המקרים מקובל לשלם במחלקת דיור תומך תשלום חודשי.
 

כמה נקודות שכדאי לבדוק לפני שבוחרים בית דיור מוגן תומך

  • בצעו סקר שוק: השוק של דיור מוגן ודיור מוגן תומך הוא תחרותי ביותר. דבר זה מטה את הכף לטובתכם, הלקוחות. בדקו את התנאים במוסד, את המתקנים ואיכות החיים.
  • בקשו פירוט של השירותים הניתנים במקום והשוו אותם לשירותים הניתנים במקומות אחרים.
  • כמו כן, ערכו השוואה בין הצעות המחיר השונות. חשבו מה תרוויחו מכל הצעה בטווח של כעשר שנים לפחות. כך תוכלו לדעת בדיוק איזו הצעה אטרקטיבית ביותר ובאיזו כדאי לבחור.
  • בנוסף לכך, רצוי לבדוק את ההתאמה של המוסד לאופיו והרגליו של הקשיש.
  • בדקו פרטים כגון: אופי הדיירים וצוות המקום,  אילו שפות דוברים הקשישים האחרים במוסד,נגישות לכיסאות גלגלים, המרחק של חדרי המגורים מחדר האוכל וחדרי הפעילות האחרים, האם יהיה מקום להלין מטפל צמוד בחדר באם ייווצר הצורך?

 

כל אלה הם פרטים שחשוב מאוד לברר ולדעת לפני שבוחרים את המקום בו יגור הקשיש בשנים הבאות בחייו.מאמרים אחרונים

קישורים
- גיל הזהב
- ניהול טיפול
- ביטוח סיעודי
- לחצן מצוקה
- עזרים לגיל הזהב
- מכשירי שמיעה
- טיפול סיעודי


תנאי שימוש

מפת האתר
בית תומך - דיור תומך באתר חץ