השתלות שיניים בגיל הזהב

בעיות שיניים נפוצות מאוד בגיל השלישי בעיקר בעקבות תהליכי ההזדקנות הטבעיים של הגוף, בשל הזנחה או משילוב בין השניים. הסיבות הנפוצות לאובדן שיניים הן: דלקות חניכיים, נסיגת חניכיים, שינויים בריריות חלל הפה, יובש, פצעים בפה, גידולים בפה, עששת וזיהומים.

מבוגרים רבים, בגיל הזהב מתארים קשיים המתלווים לבעיות השיניים כמו קושי בלעיסת המזון, תזונה לקויה, חוסר בויטמינים ועוד. בכל גיל חשוב לטפל בשיניים הן מבחינה אסתטית והן מבחינה בריאותית. הקפדה על ניקוי וטיפול בשיניים מגיל צעיר עוזרת לשמור על שיניים בריאות לאורך זמן.

תחליפי שיניים לגיל הזהב

קיימים פתרונות רבים המהווים תחליף לשיניים הטיבעיות לצד השתלת שיניים ואשר מעניקים מראה בריא, טיבעי ואסתטי לחלל הפה והשיניים ומהווים חלק מטיפולי שיקום הפה -  סוגי התחליפים השונים:

  • שיניים תותבות - קיימים שני סוגי תותבות- חלקית ושלמה. הראשונה מיועדת למקרים בהן נותרו שיניים בריאות בפה וקיים צורך להשלים רק חלק מן השיניים. השנייה מיועדת למקרים בהן אין שיניים כלל או שמצב השיניים מצריך את עקירתן ומילוי שיניים תותבות במקומן. התותבות עשויות מחומר הנקרא אקריל- שהינו למעשה פלסטיק מסיבי מאוד.
  • שיניים תותבות הנתמכות על ידי שתל - במקרים בהם אין תמיכה מספקת לתותבת רגילה יש ליצור שתלים בכיסי העצמות כבסיס יציב להרכבת התותבות עליהן.
  • השתלת שיניים - שתלים באים להחליף את שורשי השיניים. בניגוד לשיניים תותבות השתלים לא מורגשים, לא לוחצים על חלל הפה ואין חשש להתפתחות כיבים או פצעים סביב השיניים המושתלות. השתלים נראים כבורג מתכתי העשוי מטיטניום- מתכת חזקה במיוחד אשר אינה נדחית על ידי הגוף. על הבורג מרכיבים את השן ועליה מרכיבים כתר להגנה. השתלת השיניים נעשית בהרדמה מקומית באמצעות ניתוח כירורגי.

השתלת שיניים בגיל מבוגר

כמו כל ניתוח בגיל מבוגר, חשוב לבדוק את ההיסטוריה הרפואית של המטופל. במקרים של השתלת שיניים רצוי לבדוק במיוחד כי אין חשש לבעיות לב אשר עלולות להביא לסיבוכים בריאותיים עקב הניתוח. במקרים של השתלות שיניים הגיל לא משחק תפקיד משמעותי.

אין כל בעיה לבצע ניתוח כירורגי זה גם בגילאי הזהב. למעשה, האוכל בגילאים אלה תופס מקום חשוב מאוד. פגיעה ביכולת האכילה הינה פגיעה רצינית באיכות חייו של הקשיש ולכן מומלץ מאוד לטפל בכל בעיה העלולה להפריע לו לאכול כמו שצריך או לקבל את הויטמינים הנחוצים לו.

הסתגלות לאחר השתלת שיניים בגיל מבוגר

ההסתגלות לשיניים החדשות אינה קלה אך קיימות תחושות של שיפור ביכולת ללעוס, לאכול, לדבר וכן שיפור אסתטי של מראה הפה והשיניים המפצים על תחושות הקושי. חשוב להישאר במעקב רפואי צמוד לאחר הטיפול כדי לאזן את תופעות הלוואי העלולות להיווצר עקב הניתוח.

בעיות כגון רוק מוגבר או יובש בפה, תחושה לא נעימה ושורפת בחלל הפה- את כל הבעיות ניתן לפתור על ידי תרופות ומעקב צמוד אחר השינויים בחלל הפה.

טיפולי שיניים ושיננית אחרי ההשתלה

חשוב ללכת לשיננית לפחות פעם בשנה הן במקרים בהם השיניים טבעיות והן במקרים בהם השיניים מלאכותיות. ביקור קבוע אצל רופא השיניים וניקוי הפה אצל השיננית עוזרים לשמור על בריאות השיניים לאורך זמן.

אנשים בעלי שיניים טבעיות והן אנשים בעלי שיניים מלאכותיות מכל סוג ההולכים לשיננית עוברים ניקוי וחיטוי באיזורים אליהם קשה להגיע באופן עצמאי. השיננית מאבחנת את מצב השיניים ומדווחת לרופא על כל בעיה חריגה.

לסיכום, השתלות שיניים הינן פיתרון אסתטי ובריאותי, בעל אחוז הצלחה של 90% המשפר את איכות חייהם ומצב רוחם של בני גיל הזהב.
מאמרים אחרונים

קישורים
- תזונה נכונה
- קופת חולים
- צלקות בגיל הזהב


תנאי שימוש

מפת האתר
השתלות שיניים - גיל הזהב