טיפול סיעודי

כמה שקשה לקבל זאת, אנשים רבים מגיעים למצב שבו הם נזקקים לטיפול סיעודי. אם מדובר במחלה גופנית קשה, מחלה דמנטית, תאונה או פציעה אחרת, התאוששות מניתוח, או פשוט ירידה הדרגתית בביצועים בעקבות דעיכת החושים והיכולת הגופנית שנלוות לזקנה- גם אנשים שהיו בבריאות טובה כל השנים נזקקים לעתים לעזרה.

טיפול סיעודי בבית יכול להינתן כמה פעמים בשבוע או 24 שעות ביממה, תלוי במידת העצמאות של המטופל. המוסד לביטוח לאומי מממן את הטיפול בהתאם לסוג הנכות או הפציעה.

קצבת נכות מגיעה לאדם בוגר הסובל מנכות, שכושר השתכרותו נפגע ב-50% ומעלה, או שמשכורתו נמוכה למעלה מ- 25% מהשכר הממוצע במשק. אחוז הנכות נקבע בהתאם לאישורים רפואיים, לאישורי השכר ולרוב גם בהתאם לבדיקה רפואית שעורכים נציגי הביטוח הלאומי.

לטיפול סיעודי זכאים נכים אשר מקבלים קצבת נכות בשיעור של מעל 60% (או שאינם מקבלים גמלת נכות אך נכותם מעל 75%). נכי צה"ל זכאים לקבלת שעות סיעוד במימון משרד הבטחון.

לקשישים, מממן המוסד לביטוח לאומי גמלת סיעוד, אשר מאפשרת לאדם להחזיק מטפל סיעודי בביתו למספר שעות הנקבעות לפי "מבחן תלות" שעורך הביטוח הלאומי. אם הקשיש זקוק לשעות סיעוד נוספות, הוא יכול להגיש ערעור או לממן שעות אלה בעצמו.

מה כולל טיפול סיעודי?

טיפול סיעודי כולל כמעט כל עזרה שהמטופל זקוק לה: עזרה בשמירה על היגיינה כמו הלבשה ורחצה, הכנת אוכל ועזרה באכילה אם צריך, מתן תרופות, עריכת קניות, כביסה וגיהוץ, נקיון הבית, ליווי המטופל לטיולים, לרופאים ולסידורים ועוד.

פעמים רבות השהייה במחיצתו של המטפל מעניקה למטופל, מעבר לעזרה, גם חברה וגורם תמיכה ויש לכך ערך רב, בעיקר אם מדובר באדם ערירי.

אח או אחות סיעודיים מסייעים גם בפעולות רפואיות שונות, כגון החלפת תחבושות, טיפול בפצעי לחץ, הזרקת אינסולין, לקיחת בדיקת דם, החלפת קטטר ופעולות רפואיות שונות לאחר ניתוח.

חברות סיעוד פרטיות מציעות גם טיפולי עזר סיעודיים, כגון ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה או עיסוי רפואי, טיפולים פרא- רפואיים אשר מבוצעים בביתו של המטופלים ומסייעים בהקלה על כאבים ובשיפור טווח התנועה.

בחירת עובד זר או עובד ישראלי

בארץ פועלות מגוון חברות סיעוד אשר מעסיקות עובדים ישראליים וזרים. כשמדובר בעבודה מסביב לשעון, המטפל יהיה כמעט תמיד עובר זר. צריך לוודא שהחברה פועלת על פי חוק, דואגת לויזת עבודה ולכל האישורים הנדרשים.

החברות אשר פועלות מכוח חוק הסיעוד נמצאות תחת פיקוח משרד הבריאות, אשר מחייב אותן בין השאר להחזיק עובדת סוציאלית הדואגת לרווחת המטופל ומשפחתו. כדאי לבקש לראות את אישור משרד הבריאות לפני שנעזרים בשרותיה של חברה לא מוכרת.

לפני שמעסיקים אדם מסוים נערכת פגישה עם נציגי החברה, בה מתואמות הציפיות בנוגע למטפל. כמובן שיותר מהכל חשוב שהמטפל יהיה אדם מסור, אחראי ואכפתי, אך לעתים רחוקות ניתן באמת לדעת מראש כיצד ישתלב בבית המטופל. לכן הדבר החשוב הוא שיהיה גורם מוסמך ואחראי בחברה, שאליו ניתן לפנות במידה ותצוץ בעיה.

הכנסת מטפל סיעודי לבית אינה תהליך קל, והוא דורש זמן הסתגלות. קודם כל יש להסתגל לנוכחותו של אדם חדש בבית, במיוחד אם הוא נמצא בו מסביב לשעון, ושנית יש להסתגל לשינויים באורח החיים: בישולים חדשים, סדר חדש בארונות, קצב שונה של פעולות.

רוב בני האדם מתקשים לוותר על העצמאות שלהם, והתלות באדם אחר יכולה לגרום למתחים ולכעסים. כמו בכל מערכת יחסים גם כאן הדבר החשוב ביותר הוא שמירה על ערוץ תקשורת פתוח ואורך נשימה.
מאמרים אחרונים

קישורים
- אלצהיימר
- בית אבות
- התמודדות המשפחה עם קרוב סיעודי


תנאי שימוש

מפת האתר
טיפול סיעודי - גיל הזהב