פסיכולוג - טיפול פסיכולוגי

 

לכולנו ישנם ימים בהם הלחץ הנפשי דוחק, הרגשות גועים ומתפרצים, ואנו זקוקים לדבר עם מישהו שלא ישפוט אותנו, מישהו חיצוני ומקצועי ללא מעורבות רגשית או אינטרס בחיינו.
 
בשנים האחרונות, חלה עלייה בשכיחות הפניות לטיפול פסיכולוגי, אם לפני כמה שנים היה נהוג לחשוב שמי שפונה לפסיכולוג - טיפול פסיכולוגי הוא " משוגע" כיום, מאוד מקובל לפנות לטיפולים פסיכולוגים לקבלת עזרה מבלי שתהיה תווית על האדם.
 
קיימים מגוון רחב של טיפולים פסיכולוגים, ישנם טיפולים פסיכולוגים קצרים (מספר פגישות בלבד) העוזרים להחזיר את המטופל להרמוניה ונותנים מענה מהיר לבעיות ספציפיות. כמו כן, ישנם אנשים אשר משלבים טיפול פסיכולוגי עם טיפול פסיכיאטרי, כיוון שרק פסיכיאטר יכול לתת מרשמים לכדורים שונים.  
 
טיפול פסיכולוגי הוא טיפול הניתן על ידי פסיכולוג מומחה, אשר רשום באיגוד הפסיכולוגים הישראלי והוא בעל רישיון עבודה ממשרד הבריאות. במהלך הטיפול מתקיים דו שיח בין המטפל והמטופל, אשר במהלכו יכול המטופל לדבר על כל דבר העולה במוחו, לפתור בעיות אשר מפריעות לו לתפקוד היומיומי, להבין התנהגויות שונות, טיפול במשברים, למידת מיומנויות חדשות, קבלת טראומות העבר וללמוד כיצד להתמודד עימם וכדומה.
 
חשוב לדעת, שלא כל טיפול פסיכולוגי מצליח, לרוב בשל חוסר כימיה ותקשורת בין המטפל והמטופל, אין הדבר אומר שצריך להרים ידיים, אלא פשוט להחליף פסיכולוג איתו תהיה כימיה ותקשורתיות טובה ויעילה יותר.

טיפול פסיכולוגי - שיטות נפוצות:

  • פסיכואנליזה (Psychoanalysis): שיטת טיפול אשר פותחה על ידי פרויד בתחילת המאה 20, במטרה לחשוף את נפש האדם, להבין מדוע נוצרים קונפליקטים שונים, להבין את התהליכים התת מודעים וכיצד הם משפיעים על דרכי ההתנהלות של האדם. חלק משיטת הטיפול נעשית באמצעות אמירת אסוציאציות שונות וניתוחם על ידי הפסיכולוג. הטיפול הינו אינטנסיבי ולרוב אורך מספר שנים.
  • טיפול התנהגותי-קוגניטיבי (Cognitive Behavioral Therapy): שיטת טיפול אשר עוזרת לשנות דפוסי מחשבה והתנהגויות שלילים והרסניים אשר מפריעים למטופל וללמדו דפוסים חדשים וחיובים ולשנות מחשבות אוטומטיות. השיטה יעילה מאוד כנגד הפרעות חרדה, הפרעות מצב רוח (דיכאון, מאניה), הפרעות אכילה וכדומה.
  • טיפול פסיכו-דינמי (psychodynamic): זוהי אחת משיטות הטיפול הנפוצות, אשר בדומה לפסיכואנליזה מטפלת בטראומות וקונפליקטים, הפסיכולוג מאזין למטופל, מפרש ומנתח את דבריו. השיטה יותר ממוקדת מטרה, פחות מעמיקה וקצרת טווח (פגישה פעם בשבוע עד 20 פגישות סך הכל).

 

שיטות טיפול פסיכולוגי נוספות כוללות: טיפול בין אישי, פסיכותרפיה המרוכזת באדם, טיפולים קבוצתיים, טיפול התנהגותי, טיפול בהבעה ויצירה (לדוגמא: פסיכודרמה, טיפול בבעלי חיים, אומנויות ועוד) היפנוזה וכדומה.
 
כמו כן, אנשים בעלי הפרעות נפש, כגון: סכיזופרניה, הפרעות דיכאון, חרדה,  וכדומה. צריכים לרוב בנוסף לטיפול הפסיכולוגי, גם טיפול תרופתי לתסמינים הפיזיים והנפשיים. טיפול תרופתי יינתן אך ורק על ידי רופא פסיכיאטר מומחה ומוסמך מטעם משרד הבריאות.

אתר חץ בשיתוף עם מספר מכוני פסיכולוגיה מהמובילים בארץ מציע הפניה לפסיכולוג או פסיכיאטר.

לפרטים נוספים פנו אלינו

מאמרים אחרונים

קישורים
- ניהול טיפול
- אימון אישי


תנאי שימוש

מפת האתר
חץ - פסיכולוג - טיפול פסיכולוגי ובריאות הנפש