כתיבת סיפור חיים

אדם הנמצא בשלב בחייו שבו הוא חושב על העברת קורותיו, תחושותיו ואירועים חשובים נוספים הלאה לדורות הבאים, יכול למצוא תשובה בכתיבת סיפור חיים. כתיבה זו, אשר מטרתה היא לשמר זיכרונות וסיפורים אישיים, מתאימה במיוחד עבור אוכלוסיית גיל הזהב.

דרך סיפור חיים יכול הקשיש לממש את תשוקתו ולהפיק יצירה שתתעד את מפעל חייו למשך השנים הבאות.

סיבות לכתיבת סיפור חיים

גיל הזהב הוא תקופה אמביוולנטית; מצד אחד, מדובר בזמן מבורך, שבו האדם זוכה סוף סוף לזמן פנוי ולשעות פנאי מרובות. בשנים אלו הוא חופשי מעבודה או מטיפול בילדים, יכול להתרווח ולהביט לאחור על חייו בסיפוק.

אולם מצד שני, לעתים תכופות האדם גם נתקל בשכחה אשר מתגברת עם הזמן, ולפעמים אף מדרדרת למחלה של ממש (אלצהיימר). הקשיש עלול להגיע למצב מתסכל שבו הוא שואף לבטא את אירועי חייו ולספר עליהם, אך נתקל שוב ושוב בחומת שכחה.

בנוסף, מסמכים דרושים נעלמים עם השנים, וחברים שחוו את אותם אירועים נפטרים. לאחר שהוחלט על כתיבת סיפור חיים, יש לבצע את איסוף החומרים ואת הכתיבה תוך זמן קצר יחסית, וזאת על מנת שהסיפור ייכתב בצורה חלקה, נכונה ומדויקת.

באמצעות תיאור חייהם וקורותיהם, בני גיל הזהב יכולים לשמר זיכרונות שאחרת ייעלמו במקרה שילכו לעולמם. ניתן לכתוב סיפור חיים מתוך רצון ושאיפה לבטא את עצמך בכתיבה, להציג לעולם את הישגיך, אך גם להותיר משהו מעצמך למען הדורות הצעירים; בנים, בנות, נכדים, נינים וכך הלאה.

כתיבת סיפור חיים - בחירת הז'אנר

סיפור החיים יוכל לתפוס מקום על מדפיהם של חברים, קרובים ובני משפחה שאף עדיין לא נולדו ושהאדם אף לא יזכה לפגוש. הוא יוכל לשמש כגשר בין דורי כאשר כותבו, בן גיל הזהב, יקריא את סיפור החיים לנכדיו הצעירים.

כאשר מחליטים לכתוב סיפור חיים, יש להחליט על הז'אנר שבו הוא ייכתב. אין זו חובה לכתוב בז'אנר מסוים את סיפור החיים, כמו ביוגרפיה, ניתן לבחור מתוך מגוון רחב של סוגי כתיבה.

סיפור החיים שכותבים בגיל הזהב עשוי להשתייך לקבוצות שונות – סיפור המתעד את הישרדות האדם בשואה, ביוגרפיה, סיפור עם אילן יוחסין, המסביר ומפרט את שורשי המשפחה, הנצחת קרובי משפחה שנפטרו, או שימור זיכרונות ומאורעות היסטוריים שנחוו מזווית אישית.

שלבים בכתיבת סיפור חיים

ראשית כול, על האדם להיפגש עם המחבר אשר יכתוב את סיפור החיים. ביחד יוכלו להתייעץ ולבחור את סגנון הכתיבה המתאים. כותב מקצועי יוכל לעזור במקרה שהאדם לא מנוסה בכתיבה, ורוצה שסיפור החיים יהיה רהוט, קריא ועשיר. חברות רבות כיום מציעות את שירותיהן בכתיבת סיפורי חיים.

לאחר מכן, תתחיל עבודת ליקוט ואיסוף החומרים; מסמכים, תמונות, תעודות וכיוצא בזה. כל דבר אשר יוכל לאשרר ולהעניק אמינות לסיפור החיים של הקשיש. במקרה של ספר שורשים, תידרש גם עבודת מחקר שתתחקה אחר מקור בני המשפחה השונים.

במסגרת כתיבת הספר יש לערוך ראיונות עם מכרים, בני משפחה וחברים מתקופות שונות בחיים. לא בטוח שזיכרונות הכותב יהיו תואמים למה שאכן קרה, או לזיכרונות אדם אחר. בשלב זה תתבצע כתיבת הספר ומעקב אחריה במקרה שמדובר בכותב צללים.

שלב העריכה הוא השלב הבא שבו הטקסט עובר עריכה לשונית ושינויים רבים. פסקאות זזות, שגיאות כתיב נעלמות, ופרקים שלמים יכולים להימחק במקרה ששלמות הטקסט דורשת זאת.

לאחר שהטקסט ערוך, יש למסור אותו לעיצוב, הדפסה וכריכה. הספר הגמור יופץ בהתאם לרצון הכותב ולסיכומו עם חברת ההוצאה לאור. ניתן להפיץ סיפור חיים בין קרובי משפחה, עובדים, בתוך בתי אבות או מסגרות דיור מוגן ועוד.
מאמרים אחרונים

קישורים
- צוואה
- עזרים ומוצרים לגיל הזהב
- קצבת זקנה
- נשירת שיער בגיל הזהב


תנאי שימוש

מפת האתר
כתיבת סיפור חיים - גיל הזהב