משקפי מולטיפוקל

איכות הראיה שלנו יורדת באופן טבעי עם חלוף השנים. רוב מרכיבי המשקפיים חשים בהגיעם לגיל 40 פגיעה באיכות הראייה הן לטווח הרחוק והן לטווח הקרוב. פגיעה בטווח הרחוק מתבטאת בקשיים בעת קריאת שלטי הרחוב, צפייה בטלויזיה וזיהוי תווי פנים.

פגיעה בראייה לטווח הקצר מעמיסה קשיים בקריאה ובעת עבודה מול מחשב. ירידה באיכות הראייה נגרמת כתוצאה מתהליך טבעי הנקרא "פרסביופיה"- תהליך בו עדשות העין מאבדות מגמישותן ובעקבות זאת מאבדות את היכולת להתמקד בעצמים. קשיים בראייה יכולים להוביל לירידה משמעותית באיכות החיים.

טיפים חשובים בנושא באתר:==> מולטיפוקל - תלחי

הצורך במשקפיים

הפתרון לשינוי באיכות הראייה הינו שני זוגות משקפיים- האחד לראייה למרחק והשני לראייה מקרוב. זהו פתרון אשר מבלבל ומסרבל אנשים רבים הנאלצים לסחוב שני זוגות משקפיים לכל מקום ולהחליף ביניהם באופן חוזר ונשנה.

מצב זה יכול להפוך לעול בלתי נסבל, במיוחד במקרים בהם התחלופה בין זוגות המשקפיים גבוהה. במיוחד לשם כך נוצרו משקפי המולטיפוקל. משקפיים אלו נותנים מענה לאנשים אשר סובלים מירידה באיכות הראייה בשני המימדים ולא מעוניינים להחזיק בשתי זוגות משקפיים.

משקפי מולטיפוקל

עדשות המשקפיים המולטיפוקליות תומכות בראייה למרחוק ולמרחקים קצרים באמצעות עדשה אחת. חלקה העליון של העדשה תומך בראייה למרחקים ארוכים והחלק התחתון תומך בראיה למרחקים קצרים.

כדי למנוע מעבר חד בין חלקי העדשה, במשקפי המוטיפוקל שלב אמצע בו ניתן לראות לטווח ביניים של כ-70 ס"מ. המעבר בין שלושת החלקים הדרגתי ומחזיר את התחושה הטיבעית של הראייה ללא המשקפיים ומונע כאבי ראש העלולים להיגרם כתוצאה משינויים קיצוניים בין העדשות.

העדשה המולטיפוקלית

משקפי מולטיפוקל עשויים עדשה אחת המחולקת לשלושה חלקים עיקריים:

  • מוקד ראייה למרחוק (עד 6 מטרים).
  • מוקד ביניים (עד 70 סנטימטרים).
  • מוקד ראייה מקרוב (40 סנטימטרים).

חסרונות של משקפי מולטיפוקל

אל מול יתרונותיהם הרבים של העדשות המולטיפוקליות קיימים גם מספר חסרונות. שלושת החסרונות העיקריים המורגשים בעת הרכבת משקפי מולטיפוקל:

  • הגבלת שדה הראייה - מכיוון שהעדשה מחולקת למספר רבדים, שדה הראייה שהיא מציעה לטווח מסויים מוגבל יחסית לעדשה המורכבת מסוג עדשה אחד. כמו כן, במקרים מסויימים לא מספיק להזיז את העינים אלא יש צורך להזיז את כל הראש.
  • חיסרון בעת קריאה בשכיבה - בגלל הרבדים השונים של העדשה לא ניתן לקרוא עם משקפיים אלו בשכיבה. במקרה ספציפי זה יש להחזיק זוג משקפיים נוסף המיועד לטווח קצר בלבד.
  • קושי בעת עלייה במדרגות - המעבר בין הרבדים יכול להקשות על מציאת הרובד הנכון בעת עלייה במדרגות. קושי זה מתרחש בעיקר בזמן ההסתגלות וברוב המקרים עובר עם הזמן.

זמן ההסתגלות לעדשות המולטיפוקל

עם השנים חלה התפתחות באיכות העדשות המולטיפוקליות, ובזכותן, זמן ההסתגלות אליהם התקצר באופן משמעותי. זמן ההסתגלות למשקפיים חשוב מאוד במיוחד בגיל הזהב בו השמירה על העצמאות מאוד חשובה וכן רמת הסבלנות של הקשישים יורדת והם מעוניינים בפתרון מהיר.

ברוב החנויות ישנה אחריות מלאה על זמן ההסתגלות וכך ניתן לתקן בכל מקרה של בעיה ולהתאים באופן מדוייק יותר את העדשות. איכותן של העדשות וכן מחירן נקבע על פי הדגם והיצרן.

קיימים מספר סוגים של עדשות הנעות בין מחירים זולים יותר לגבוהים. בעדשות אשר מחירן זול יותר, המעברים בין חלקי העדשות חד יותר ועלול לגרום לקשיים בהסתגלות והפרעה בראייה לכן רצוי להעדיף עדשה בעלת איכות טובה על פני עדשה זולה.

לסיכום, משקפי ראייה מולטיפוקליות מתאימות לגיל הזהב ופותרות את בעיות הראיה הן לטווח הקצר והן לטווח הרחוק.
מאמרים אחרונים

קישורים
- עזרים לגיל הזהב
- קלנועית
- מכשירי שמיעה


תנאי שימוש

מפת האתר
מולטיפוקל - גיל הזהב