מכשירי שמיעה

סקרים רבים, מעידים על כך שפחות מ-20 אחוז מהסובלים מלקויות שמיעה משתמשים במכשירי שמיעה, ביניהם נמצאים גם בני גיל הזהב. בנוסף, טוענים המחקרים כי לעיתים לוקח לאדם שנים להכיר בצורך וביעילות שבשימוש במכשיר שמיעה.

כפי הנראה, הדבר נובע מחוסר מודעות ליעילותם של מכשירי השמיעה ותרומתם הרבה לאיכות החיים של הסובלים מלקויות שמיעה, וכן להשפעתם של ליקויי השמיעה על אורח החיים של האדם הסובל מבעיה זו ועל הסביבה הקרובה שלו.

שינויים בתחום מכשירי השמיעה

בעבר מכשירי השמיעה היו גדולים ומסורבלים, ואילו היום הם השתכללו והפכו קטנים ובעלי איכות קליטה גבוהה מאד והשימוש בהם הפך נוח, פשוט ויעיל הרבה יותר.

לאחרונה אושר על ידי משרד הבריאות סבסוד לקניית מכשירי שמיעה, כאשר עד גיל 18 ניתנת השתתפות של סכום שנע בין 6000-8000 שקלים למכשיר, ומעל גיל 65 השתתפות הינה על סך 3000 שקלים לכל מכשיר. בעקבות כך, קל הרבה יותר לרכוש מכשיר שמיעה והדבר הפך זמין יותר עבור שכבות האוכלוסייה השונות. עם זאת, ההחזר ניתן רק לאחר המלצת רופא או קלינאית תקשורת.

כיום קיימים סוגים רבים ושונים של מכשירי שמיעה וניתן להתאים לכל אדם את מכשיר השמיעה הטוב ביותר עבורו. ישנם מכשירים קטנים מאד, בלתי מורגשים ובלתי נראים, כדוגמת מכשיר חדש שנקרא עדשות מגע לאוזניים.

ישנם מכשירים שמרכיבים מאחורי האוזן או בתוך האוזן אשר גם הם כמעט בלתי נראים, מכשירים בעלי טווחי שמיעה שונים ואינספור חידושים ואפשרויות. הפרט החשוב ביותר הוא שבמכשירי השמיעה הדיגיטליים השמיעה הופכת טבעית, נוחה וללא כל תחושת מאמץ ומגבירה בצורה ניכרת את יכולת המיקוד והתפקוד השוטף.

להרחבה ולמידע נוסף- אתר כולי אוזן מכשירי שמיעה

גורמים לבעיות שמיעה

קיימים גורמים שונים לירידה באיכות השמיעה, כאשר הראשון מביניהם הוא כמובן גורם הגיל. מעל גיל 60 גוברת הנטייה לירידה בתפקוד השמיעה, תופעה שניתן לזהות בקרב יותר מ-30 אחוז מכלל האוכלוסייה. הרגישות הינה בעיקר לרעשים חזקים אשר הופכים להיות מאד צורמים, כמו מוסיקה חזקה או שהייה בקרב קבוצה גדולה של אנשים המדברים בו זמנית.

גורם מרכזי נוסף לירידה באיכות השמיעה הוא חשיפה ממושכת לרעשים חזקים, תופעה אופיינית מאד לתקופתנו. זוהי תופעה שאינה תלוית גיל, ויכולה להתגלות אצל אנשים צעירים ומבוגרים כאחד. מקור הרעש יכול להיות במקום העבודה, בעיקר בקרב מקצועות הנחשבים לרועשים במיוחד, כמו למשל עובדי מפעל, מפעילי פס ייצור, מוסיקאים וכן הלאה.

כמו כן בעת חשיפה למוסיקה חזקה בדיסקוטק, או אפילו בבית, תוך הקשבה למוסיקה או טלוויזיה בווליום גבוה, מתרחשת פגיעה הדרגתית באיכות השמיעה. גורם נוסף הינו הגורם התורשתי. נוסף על כך הריון, לידה, מחלות או טיפולים תרופתיים, יכולים אף הם להוות גורם לירידה בשמיעה. התופעה שכיחה אצל נשים וגברים כאחד.

אבחון ליקויי שמיעה

אם אתם תוהים האם גם אתם סובלים מליקויי שמיעה, שאלו את עצמכם את השאלות הבאות:
האם אתם מבקשים מאנשים לחזור שוב על המשפטים הנאמרים בעת שיחה? האם אתם נתקלים בקושי בעת שיחה בטלפון? האם לעיתים אתם שומעים רק חלקי מילים או חלקי שיחה ונאלצים לנחש את ההמשך? האם אתם שומעים רק צלילים מסוימים? האם אתם מתקשים לנהל שיחה תקינה בתוך סביבה רועשת?

אם אכן כך הדבר, מומלץ לפנות לבדיקה מקצועית אצל רופא אף אוזן גרון ולקבל המלצה להמשך טיפול. אם ילדכם הוא הסובל מהבעיה, חשוב מאד לפנות לאבחון ולטיפול בטרם יחל את לימודיו בבית הספר, מכיוון שבמסגרת זו לקות שמיעה עלולה להוביל לבעיות נוספות.

נוסף למכשירי השמיעה, בני גיל הזהב יכולים להסתייע במגוון עזרים ומוצרים לגיל הזהב.
מאמרים אחרונים

קישורים
- אלצהיימר
- לחצן מצוקה
- משכנתא הפוכה
- ביטוח סיעודי
- זכויות רפואיות
- שיקום קשישים
- בית חולים סיעודי


תנאי שימוש

מפת האתר
מכשירי שמיעה - גיל הזהב