נשירת שיער בגיל הזהב

נשירת שיער הינה תהליך תבעי שקורה לגברים ונשים בכל הגילאים. מדי יום נושרות מראשינו קרוב למאה שערות באופן טבעי ונורמאלי.

הגוף מחדש את השיער שנושר ומצמיח במקומו שיער חדש ובריא. אולם בגיל הזהב, נשירת השיער מרובה יותר ואין הגוף מייצר באותה תדירות שיער חדש. כך בגיל הזהב מדובר בנשירת שיער מוגברת.

הגורמים לנשירת שיער בגיל הזהב

הסיבה העיקרית לנשירת שיער הינה שינויים הורמונאליים שעוברים על האדם, ונטיות גנטיות המשתנות מאדם לאדם. נשירת שיער מוגברת אצל בני גיל הזהב מלווה עם תחושה לא נעימה אשר יש להתמודד איתה עם השנים.

בגיל מבוגר הגוף מייצר מינרלים וסופג פחות ויטמינים ועל כן נשירת שיער הינה תופעה שכיחה עם העלייה בגיל. גורמים נוספי לנשירת שיער הם: תזונה לא נכונה, פסוריאזיס בקרקפת, מחלות עור שונות, מצבי לחץ ועוד.

על מנת לאבחן האם חסרים מינרלים וויטמינים ואיזה סוגים, יש לבצע בדיקת דם מקיפה המתבצעת על ידי הפנייה מרופא המשפחה.

מה בעצם קורה לשערה?

כל שערה בראשנו מורכבת מזקיק השערה (השורש) והשערה עצמה. זקיק השערה מכיל את הקוד הגנטי אשר אחראי על צמיחתה.

קוד זה מושפע מתזונה נכונה, משינויים הורמונאליים שונים וכן מנתונים גנטיים בסיסיים המשתנים מאדם לאדם. אותו קוד גנטי קובע את צבע השערה, אורכה, מידת ההסתלסלות שלה וקוטרה.

עם השנים, נחלש זקיק השערה וזקוק לחיזוק. ככל שנחלש הזקיק כך יש יותר סיכוי לנשירת שיער בגיל המבוגר.

נשירת שיער - ההבדלים בין גברים לנשים

ההבדלים בין גברים לנשים נשמרים גם כאשר מדובר בנשירת שיער. אצל נשים מדובר בתהליך שמתחיל לקראת שנות ה-50 ולא כולל נסיגה של קו השיער. נשים רבות חוות גם הידללות בחלק העליון של הקרקפת בגילאים מבוגרים יותר. 

לעומת גברים אשר חווים תהליך התקרחות שמתחיל בשלבי גיל מאוחרים יותר וכולל גם נסיגה של קו השיער הקדמי. אצל גברים ונשים, אופייניים תהליכי נשירת השיער לחלק העליון של הקרקפת, בעוד בחלקה התחתון והאחורי בדרך כלל נשמרת רמת צפיפות השיער ותהליכי נשירת שיער פחות שכיחים באזורים אלה.

טיפול בנשירת שיער

ויטמינים ומינרלים שונים הינם אבני הבניין של גוף האדם. חוסר בהם יכול לגרום לתופעות לוואי שונות ביניהן נשירת שיער.

עם גילוי חוסר בויטמינים או מינרלים מומלץ בגיל הזהב לשלב תוספי תזונה וויטמינים, אשר יכולים להאט ולהפחית את נשירת השיער ולהזין את הגוף בחומרים הדרושים לו.

בנוסף, פעילות חיצונית של טיפול בשיער גם היא יכולה לסייע בשמירה על השיער ומניעת נשירה. כך לדומא הימנעות מסירוק יתר של השיער לעיתים תכופות.

חפיפת השיער בכל יומיים- שלושה ולא כל יום גם היא יכולה לסייע בתהליך. לנשים מומלץ לא להדק את השיער בצורה שיוצרת תלישת שיער.

הזנה של השיער בחומרים המונעים נשירה הנמכרים בבתי המרקחת והטבע יכולים גם הם לסייע. תכשירים שונים אלה מסייעים לשמירה על עור הקרקפת ומחזקים את שורש השערה. שילוב בין  טיפול חיצוני מושכל בשיער יכולה לסייע בשמירה על השיער ובמניעת נשירתו. 

גיל הזהב מלווה בשינויים שונים המתרחשים בגוף. נשירת השיער הינה תהליך לא נעים אשר משפיע על המראה החיצוני של האדם.

זיהוי מקדים של התופעה וטיפול על ידי תוספי תזונה חיוניים וטיפול חיצוני נכון בשיער יכולה למנוע ולהפחית את נשירת השיער. חשוב לזכור שזהו תהליך טבעי ולקבלו בהבנה כחלק מהליך ההתבגרות של הגוף עם השנים.
מאמרים אחרונים

קישורים
- קופת חולים
- עזרי גיל הזהב
- גמלת סיעוד


תנאי שימוש

מפת האתר
נשירת שיער - גיל הזהב