עובד זר סיעודי

הדיון על נושא העובדים הזרים עלה לא פעם לכותרות, החל מגירוש ילדי העובדים הזרים, וכלה במפורסמים אשר העסיקו  עובדת זרה שלא על פי החוק. בדומה לעובדים זרים אלו, העוסקים בעבודות משק בית, ישנם גם עובדים זרים סיעודיים, שתפקידם לסייע לקשישים להתמודד עם מטלות ופעולות היום יום.

תפקידם של עובדים זרים סיעודיים

עובדים זרים סיעודיים משמשים כגוף מסייע לקשישים או נכים אשר הוגדרו כסיעודיים. לעובדים זרים סיעודיים מספר תפקידים, כאשר העיקרי שבהם הוא לסייע להם בעת ביצוע פעולות היום יום.

להלן רשימת התפקידים של העובדים הזרים, חלקם מוגדרים בחוזה העבודה, וחלקם מתרחשים כפועל יוצא של מעורבות העובד הזר הסיעודי בחייו של הקשיש:

  • עובדים זרים סיעודיים מסייעים לקשיש בעת שהוא אוכל, מתרחץ, מחליף בגדים, הולך, יושב והולך לישון.
  • חלק מהעובדים הזרים גם אחראיים על ניהול משק הבית של הקשיש, מדובר בעיקר במצב בו הקשיש גר בגפו. בין התחומים בהם לעובד הזר יש נגיעה: בישול, ניקיון, קניות, כביסה החלפת מצעים, הבאת תרופות ועוד.
  • עובדים זרים סיעודיים גם מלווים את הקשישים בעת שהם הולכים לאירועים ציבוריים וחברתיים, לקניית תרופות, לביקור אצל רופא גריאטרי או מטפל.
  • ישנם עובדים זרים סיעודיים אשר מקפידים על טיול ברחבי השכונה יחד עם הקשיש, ועל היותם עבורם אוזן קשבת

מי זקוק לעובד זר סיעודי

עובדים זרים מושמים בבתיהם של קשישים אשר מתגוררים בגפם, מבלי שיהיה להם בן משפחה שיעזור. כמו במקרים בהם בני המשפחה גרים רחוק, אין להם תקשורת רציפה עם הקשיש, הם טרודים בענייניהם המשפחתיים בלי יכולת לסייע באופן מלא, או שאין בידם הידע והניסיון המספיקים לטיפול סיעודי מקצועי בבן משפחתם.

בנוסף, הבאת עובדים זרים סיעודיים משאירה את הקשיש בביתו, בחייק משפחתו ומבטלת את העברתו לבית אבות.

שלבים בהעסקת עובד זר סיעודי

על מנת להעסיק עובדים זרים סיעודיים יש צורך, בראש ובראשונה, לקבל אישור מהמוסד לביטוח לאומי. אישור זה יתקבל בהתאם לחוק סיעוד, כאשר הקשיש מוגדר כסיעודי והוא אינו עובר את מבחן התלות  הבוחן את כישוריו ויכולתו להתמודד עם פעולות יומיומיות.

במידה ואין אישור מהמוסד לביטוח לאומי ולא אושר גם הערעור, ניתן להעסיק עובדים זרים סיעודיים באופן עצמאי, אבל אך ורק לאחר קבלת אישור דרך השר"מ (שירותים מיוחדים לנכים) ויחידת הסמך של משרד התמ"ת.

לאחר שהתקבלה גמלת סיעוד, ישנם מספר שלבים בדרך להעסקת עובדים זרים סיעודיים, ביניהם: תשלום אגרה לקבלת היתר להעסקת עובדים זרים סיעודיים במשרד התמ"ת, בחירת מטפל זר סיעודי דרך חברות כוח אדם, הזמנת עובד זר מחו"ל במידת הצורך והשמת העובד בבית הקשיש.

עובד זר סיעודי - הכנת הבית והקשיש

עוד לפני שהמטפל הסיעודי מגיע לבית הקשיש, על בני המשפחה לבצע מספר פעולות אשר יאפשרו לעובדים זרים סיעודיים לשהות בבתי הקשישים בצורה נוחה, ויגרמו לכך שהקשיש יקבל טיפול מקסימאלי. לכן, יש לארגן לעובדים הזרים חדר נוח ואסתטי הכולל מיטה, ארון ושידה.

כמו כן, יש להכיר בין הקשיש ובין המטפל, וכן צריך לערב גם את בני המשפחה בהיכרות, על מנת שהעובד הזר ידע מה תפקידו של כל אחד מהם בהסדר מול הקשיש. יש לערוך לעובד הזר סיור בבית הקשיש, להסביר לו מהן מטלותיו, להכיר לו את מיקומם של הדואר, המכולת, בית המרקחת ומרכז היום ולתאם עימו ציפיות.

זכויות עובדים זרים סיעודיים

במשרד הרווחה מקפידים מאוד שלא לפגוע בתנאיהם של העובדים הזרים הסיעודיים, ולתת להם את מלוא הזכויות, לכן, זכאים עובדים זרים סיעודיים למשכורת מינימום על פי חוק, ימי חופשה, הבראה, ימי מחלה, שעות נוספות, יום חופשי באמצע שבוע, פיצויים על פיטורין שלא כחוק, ביטוח בריאות וכן הלאה.

במידה ומערכת היחסים בין הקשיש ובין המטפל החדש לא צולחת, ניתן להגיש בקשה לחברת כוח האדם בכדי להחליף את העובד הזר.
מאמרים אחרונים

קישורים
- פרקינסון
- בית אבות סיעודי


תנאי שימוש

מפת האתר
עובד זר סיעודי - גיל הזהב