פטרת בציפורניים

ציפורניים נקיות ומטופחות חשובות לאסתטיקה והבריאות של כף היד וכף הרגל אצל נשים וגברים כאחד. אחת הסיבות לפגיעה במראה הציפורניים היא פטרת הציפורניים. ציפורניים הנגועות בפטרת משנות את צבען, לרוב לצבע צהוב, ולעתים גם את מרקמן וצורתן. פטרת הציפורניים היא בעיה שאפשר לטפל בה ולהיפטר ממנה. מהי פטרת הציפורניים ומהן דרכי הטיפול בה? על כך במאמר הבא.

הגורמים לפטרת בציפורניים

פטרת ציפורניים נובעת מפטרייה המתיישבת על העור שמתחת לציפורן. סוג הפטרייה העיקרי הגורם לפטרת בציפורניים נקרא דרמטופיטים. הפטרייה היא למעשה טפיל או פרזיט הניזון מחלקיקים בעור או בציפורן. כדי שהטפיל יוכל לאכול את חלקיקי העור הוא מפריש חומרים שמפרקים את העור, וכך נוצרת הפטרייה.

הפטרת נמשכת בעיקר לאזורים לחים, ולכן רגליים הנעולות בנעליים שגורמות להזעה כמו נעלי התעמלות, עקרות בית או אנשים העובדים בלחות, או מקלחות ציבוריות הם גורמי סיכון להתפתחות הפטרייה.

בעיית פטרת הציפורניים שכיחה יותר בקרב בני גיל הזהב. היא מתחילה לרוב בציפורני הרגל, ונתפשת על ידי הסובלים ממנה בעיקר כבעיה אסתטית. אלא שפטרת הציפורניים הינה בעיה רפואית הדורשת טיפול.

פטרייה שאינה מטופלת עלולה להתפשט לעור כפות הרגליים ולגרום לגרד חזק, ריחות לא נעימים, סדקים והתפוררות של העור. בהמשך היא עלולה להתפשט לציפורני כפות הידיים, ואף להדביק אחרים.  במקרים חמורים עלולה פטרת לא מטופלת לגרום ל"שושנה" ברגל שזו דלקת עור חריפה.

אבחון פטרת בציפורניים

לפני שהרופא מחליט על הטיפול הוא שולח את המטופל לבדיקת מעבדה שתזהה שאכן מדובר בפטרייה ובאיזה סוג של פטרייה. לבדיקה המעבדתית שתי סיבות:

  • ישנן כמה בעיות עור בכפות הרגליים, למשל פסוראזיס, שנראית ומתנהגת באופן דומה לפטרת הציפורניים. בעיות אלה דורשות טיפול אחר לחלוטין, לכן לפני הטיפול יש לוודא שאכן מדובר בפטרת.
  • יש לוודא בדיוק איזה סוג של פטרייה התיישבה על הציפורניים כדי להתאים לה את הטיפול.

את הבדיקה המעבדתית יש לערוך לאחר מספר ימים, בהם לא נעשה שימוש בשום תכשיר לטיפול בפטריות ציפורניים, כדי לא לשבש את תוצאות המעבדה. במהלך הבדיקה לוקחים דגימה של הפטרייה מתחת לציפורן. כעבור מספר ימים מתקבלת התשובה.

טיפול בפטרת בציפורניים

פטריות התחלתיות המתמקדות בציפורן אחת: לפטריות בשלבים ראשוניים המתמקדות בציפורן אחת ניתן להשתמש במשחה נגד פטריות או לק מיוחד למניעה וטיפול בפטריות.

מעבר למשחות קיים גם טיפול תרופתי הניתן על ידי מרשם רופא, בדרך כלל בצורת כדורים. בנוסף מומלץ לשים את הרגלים מדי ערב ב"אמבט חיטוי" המכיל נוזל חיטוי כגון יוד. האמבט מסייע לחיטוי העור מן הפטריות והזיהומים ומניעת התפשטות חוזרת שלהן.

הבעיה עם הטיפול הבסיסי והשכיח בפטריות הציפורניים היא שבאחוז ניכר מהמקרים (כ-20% ) הטיפול אינו יעיל והבעיה נוטה לחזור על עצמה. לעתים במצבים של החמרת הבעיה ישנה אפשרות של עקירת הציפורן החולה לשם מניעה של התפשטות הפטרת.

מניעה

  • הימנעות מנעילת נעליים סגורות ולא מאווררות כמו נעלי גומי או נעלי ספורט.
  • גריבת גרבי כותנה ולא גרביים העשויות פוליאסטר.
  • אוורור כפות הרגלים כמה שאפשר והעדפה של נעילת סנדלים על פני נעליים סגורות.
  • נעילת כפכפים בבריכות ומקלחות ציבוריות והימנעות מהליכה יחפה במקומות אלה.

כיום ישנן גם דרכי טיפול חדישות ומתקדמות יותר בפטרת הציפורניים. אחת השיטות המתקדמות היא טיפול באמצעות לייזר. הטיפול כולל סדרת מפגשים טיפוליים בהם משייפים את הציפורניים, מסירים את הפטרייה ומייבשים את הציפורן למניעת התרבות מחודשת שלה.
מאמרים אחרונים

קישורים
- קופת חולים
- עזרים, מוצרים
- קלנועית


תנאי שימוש

מפת האתר
פטרת בציפורניים - גיל הזהב