פסוריאזיס בגיל זהב

אחד מכל ארבעה מבוגרים מעל גיל 50 יכול לסבול מפסוריאזיס- מחלת עור אשר פוגמת במראה החיצוני וגורמת לכאבים שונים. ניתן לחלות בפסוריאזיס בכל גיל, אך ההתמודות עם פסוריאזיס בגיל המבוגר קשה יותר ועימה גובר התסכול. מהו פסוריאזיס, מהם הגורמים של המחלה וכיצד ניתן לטפל בה?

מהו פסוריאזיס?

פסוריאזיס הינה מחלת עור הפורצת כאשר תאי העור של הגוף גדלים בקצב מהיר מדי והגוף לא מצליח להיפטר מהם בזמן, וכתוצאה מכך הם מצטברים על פני העור ומקבלים מראה נגוע שאינו נעים לעין.

מחלת הפסוריאזיס מעיבה על איכות החיים וגורמת לחוסר נוחות ולתחושות גרד חזקות. הפסוריאזיס יכולה להופיעה על פני העור בדרגות חומרה שונות ולהיעלם ולהופיע מחדש באופן חוזר ונשנה. 

תסמינים

קיימים מספר סוגים של פסוריאזיס כאשר הבולטים מבניהם הם: פסוריאזיס פלאק, פסוריאזיס מוגלתי ופסוריאזיס הפוך. המשותף לכולם- הופעה של כתמי עור יבשים ועליהם קשקשים בעלי גוון לבן, כסוף או אדום המלווים במצב דלקתי קבוע.

הפסוריאזיס עלול להתפתח בכל מקום על גופו של הקשיש, אך נפוץ בעיקר באזור המרפקים, הברכיים, הגב התחתון והקרקפת. קיימים מקרים בהם הפסוריאזיס משפיע על מראה הציפורניים והן עלולות להיראות סדוקות ולקבל צבע כתמתם עד צהוב. ברוב המקרים הפסוריאזיס נשאר במקומו ולא מתפשט לאיזורים נוספים בגוף.

דלקת פרקים פסוריאטית

הרמה החיסונית של הגוף בגיל הזהב נחלשת ולכן מהווה בסיס להתפרצות הפסוריאזיס. בעקבות מחקרים רבים הוכח כי אחד מתוך עשרה חולי פסוריאזיס בגיל הזהב יסבול גם מדלקת פרקים פסוריאטית.

דלקת זו עלולה להתפרץ באזור המפרקים, עמוד השידרה, בגפיים ועוד. זוהי דלקת קשה וכואבת, קיימת נפיחות המגבילה את יכולת התנועה של האיזור ובמקרים חריגים עלולה אף לגרום לנזקים לגידים ולרצועות השריר, לעיניים, לאיברי המין ועוד.

טיפול בפסוריאזיס בגיל הזהב

לצערנו לא ניתן לרפא לחלוטין פסוריאזיס, אך קיימות שיטות טיפוליות המסייעות בשיפור מצב העור ויכולות לשלוט על הפסוריאזיס שלא יתפשט למקומות אחרים.

החולים בפסוריאזיס נאלצים להתנהל בצורה מחושבת בכל יום ולהיעזר בתרופות, משחות ואמצעי זהירות. זיהוי מוקדם של המחלה ושל דלקת הפרקים הפסוריאטית עשוייה להקל על הטיפול בתסמינים ובתחושות הכאב של בני גיל הזהב.

סוגי טיפולים

הטיפול בפסוריאזיס נחלק לשני שלבים- השלב הראשון הינו טיפול בנגעים עצמם והשלב השני מניעתי. כחלק מן התהליך הטיפולי מקבל החולה הדרכה כיצד יש לטפל בעור הנגוע וכיצד ניתן למנוע את חזרתו. ההדרכה עשוייה לעזור גם לצד הנפשי המתמודד עם המחלה המתפרצת שוב ושוב ועלולה להיות קשה להתמודדות.

רופאים רבים ממליצים על שימוש בתכשירים קוסמטיים לשיפור העור ושמירה על מצב תקין. הטיפול דורש תחזוקה קבועה ותשומת לב מירבית למצב העור ושמירתו. 

  • משחה - מריחת משחה על המקום הנגוע המרגיעה את העור ומעבירה את תחושות הגירוד הקשים. עורם של הקשישים נעשה עדין יותר והם רגישים בצורה קיצונית יותר מאחרים. כמו כן יש להתאים את המשחה ולהשתמש ה בהתאם להוראות הרופא.
  • פוטותרפיה - טיפול חדשני בו חושפים את העור הנגוע לקרני UVB במטרה להקל על התסמינים. השימוש בפוטותרפיה אינו מומלץ לחולים בסרטן העור ולבעלי עור הרגיש לקרני השמש. לאנשים אלו עלול הטיפול להחמיר את התסמינים במקום להקל עליהם.
  • טיפול תרופתי - תרופות כגון: סטרואידים, רטינואידים, ציקלוספורין ועוד. לפני השימוש בתרופות יש להיוועץ עם רופא מומחה, כאשר לא כל התרופות מתאימות בגיל מבוגר ועלולות לגרום לתופעות לוואי חמורות.מאמרים אחרונים

קישורים
- פטרת בציפורניים
- צלקות
- רופא גריאטרי


תנאי שימוש

מפת האתר
פסוריאזיס - גיל הזהב