קלנועית

גם אם ננסה להתעלם מכך, אנחנו עשויים לגלות כי גיל הזקנה טומן בתוכו לא מעט מכשולים וקשיים. המכשול העיקרי נוגע למידת העצמאות שהופכת פתאום להיות מוגבלת, אם זה מפאת קשיי ההליכה, אם זה עקב צריכת המזון מוגבלת שמחייבת לאכול גם את מה שלא אוהבים, אם זה בגלל שהזיכרון אינו כמו בעבר, ואם בגלל הפרידה הכפויה מאנשים קרובים בני אותו הגיל.

סיפוק הצורך שלנו באמצעי חיצוני, שיספק לנו עצמאות מקסימאלית, יכול לשמש כהבדל הקטן שבין חוסר אונים לבין איכות חיים. אחד האמצעים המובילים בתחום זה הוא הקלנועית, אשר באמצעות יכולת ניעה בלבד, גורמת לנוסעים בה לחוש פורחים וחופשיים.

מהי קלנועית?

קלנועית היא כלי רכב בעל שלושה- ארבעה גלגלים, ההווה כלי עזר לקשישים אשר מתקשים בהליכה וזקוקים לחופש ולעצמאות שהיו טמונים ביכולת הניידות. ישנם חולי אלצהיימר שמסתייעים בקלנועית, אך לרוב אין הדבר רצוי, כיוון ובעיות הזיכרון וההתמצאות שלהם, עלולות להשפיע לשלילה על ביטחונם.

צורך בקלנועית

הקלנועית משמשת לצורך הגעה ממקום אחד לאחר. קשישים רבים משתמשים בה, למשל, בכדי לאסוף דואר, לצאת לטיולים משפחתיים, לבקר חברים, לקנות תרופות וללכת לקניות.

שימוש בקלנועית בדיור מוגן או בית אבות

יש שחושבים בטעות כי הקלנועית משמשת רק  להתניידות ממקום אחד לאחר, כשישנו כביש או רחוב בדרך. בפועל, קלנועית היא כלי רכב אידיאלי גם לשימוש בתוך בית אבות או בתוך מסגרת דיור מוגן, באמצעותה ניתן לנסוע בין יחידות הדיור, או אל החדרים והמבנים הקיימים במקום.

בחירת קלנועית

השוק מציע עשרות דגמים של קלנועיות המיועדות לרווחתם של הקשישים. בעת בחירת דגם מתאים של קלנועית יש להתייחס למספר קריטריונים:

מבנה הקולנועית

 • מבנה הקלנועית וגודלה צריכים להיות מותאמים לגופו של הקשיש.
 • על הקלנועית לכלול משענת ומושב נוחים שיספקו תמיכה מלאה לקשיש ויהוו בסיס נוח לישיבה יציבה.
 • על הקלנועית להיות רחבה דיה כך שתוכל להתאים לקשישים העוטים על עצמם שכבות לבוש רבות, אך במקביל, אין עליה להיות רחבה מדי כך שניתן יהיה לשבת בה בנוחות ובתחושת תמיכה. קלנועית צרה מדי עלולה להכאיב וליצור פצעי לחץ.
 • על המושב להיות ממוקם בצורה כזו, כך שנהג הקלנועית יוכל להחזיק בהגה ולהיות נגיש ללוח הבקרה, האורות, המדדים והצופר.

טכנולוגיה

כיום ניתן למצוא קלנועית חשמליות בעלות יכולת לכוונן את המושב והמשענת לרמת נוחות אידיאלית.

 • ישנן גם קלנועיות מתקפלות או מתפרקות (בקלות) אותן ניתן להכניס לתא מטען בגודל סטנדרטי או לתוך רכב הסעות לצרכי אחסון והובלה.
 • למרות שרוב הדגמים דורשים שימוש בשתי ידיים, ישנם דגמי קלנועית בהם ניתן לשלוט ביד אחת.
 • לביטחון הקשישים, חשוב להקפיד על קלנועית בעלת מערכת בלימה חזקה.

מחיר

מחירן של קלנועית עומד בממוצע על 10,000 שקלים. המחיר מושפע מגורמים שונים כגון:

 • גודל הקלנועית - האם היא מיועדת לאדם אחד או יותר? מהו משקלן הכולל של הנוסעים?
 • תוספות - האם הוא כוללת מתקן אחסון או ווי תלייה לציוד או קניות? האן ניתן לאטום את הקלנועית מפני כניסת גשמים ורוחות?
 • טווח הנסיעה - בין טעינה אחת לאחרת, רוב הקולנועיות יכולות לנסוע עד 60 ק"מ ללא הפרעה.
 • השכרה או מכירה - ניתן למצוא חברות וארגונים המספקים קלנועית להשכרה.

לסיכום, קלנועית היא כלי רכב זעיר, המשמש לנסיעה בן מספר אזורים שאינם רחוקים זה מזה. את הקלנועית החשמלית יש להטעין מדי פעם, אחרת, לא ניתן יהיה לנסוע בה.

יש מגוון גדול של קלנועיות, ועל מנת לבחור את הטובה ביותר עבורכם, יש למקד את מאפייני החיפוש. קשיש המחזיק ברשותו קלנועית, ויודע לנצל אותה בצורה נכונה, יגלה חיש מהר את יתרונותיה ויהפוך לסוכן שלה בקרב החברים.
מאמרים אחרונים

קישורים
- מכשירי שמיעה
- טיטולים למבוגרים
- גמלת סיעוד


תנאי שימוש

מפת האתר
קלנועית - גיל הזהב