רופא גריאטרי

בגיל הזהב הגוף מאט את מהלכו: החושים מאבדים מחדותם, פעילות מערכת העיכול מאטה, תאי מוח מתנוונים ומערכות אחרות בגוף נוטות לדלקות וחולי. פעמים רבות אדם קשיש סובל ממספר מחלות ובעיות רפואיות בו זמנית, וזקוק לרופא שיכיר את התסמינים ואת דרכי הטיפול במחלות השונות.

רופא גריאטרי הוא הכתובת עבור קשישים הסובלים מבעיות בריאותיות. זהו רופא שמתמצא בהפרעות גופניות, קוגנטיביות ונפשיות, ומכיר היטב את התסמינים, הגורמים והטיפולים לכל מחלה.

שיפור איכות החיים

בעבר ניתנה פחות תשומת לב לקשישים: הם חיו את חייהם עד לגיל לא מבוגר ובסופו של דבר מתו ממחלה, בדרך כלל באותו בית שבו גדלו ובו גידלו את משפחתם, כשרק מעטים מהם היו נתונים להשגחה ולטיפול רפואי.

כיום, עם העליה בתוחלת החיים וההתפתחויות הרבות בעולם הרפואה, קשישים מופנים לטיפול גם במחלות חשוכות מרפא, מתוך רצון לשפר את איכות חייהם ככל הניתן ולהקל על סבלם בשנותיהם האחרונות.

הרופא הגריאטרי הוא שמרכז את הטיפול בקשיש, עוקב אחר התסמינים ותופעות הלוואי, רושם תרופות וטיפולים ומפנה אותו לרופאים מומחים במידת הצורך.

באילו מחלות מטפל רופא גריאטרי

הרופא הגריאטרי מתמצא במיוחד במחלות השכיחות בזקנה, ביניהן:

  • דמנציה - קבוצת מחלות אשר מאופיינות בירידה ביכולות הקוגנטיביות: זכרון, שפה, למידה, ריכוז ועוד. המחלה הדמנטית השכיחה ביותר היא אלצהיימר, שלה גורמים גנטיים וסביבתיים כאחד.  הגורמים לכל מחלה דמנטית הם שונים, אך הטיפול דומה: מרבית החולים מטופלים בתרופות ולעתים גם בטיפול פסיכולוגי משלים.
  • פרקינסון - מחלה נוירולוגית של מערכת העצבים המרכזית, אשר גורמת לתסמינים תנועתיים כמו רעד בלתי נשלט, תנועות רובוטיות, חוסר יציבות, קשיי הליכה ועוד.
  • אוסטיאופורוזיס - דלדול עצם, מחלה שעלולה לגרום לשברים ולפציעות ונפוצה בעיקר בקרב נשים. 
  • דכאון בקרב קשישים - ירידה במצב הרוח ובחשק, מתאפיין לעתים בהסתגרות, תחושת ייאוש, חוסר- תיאבון, קשיי שינה ועוד. יכול לנבוע מנסיבות חיים קשות, ממחלה או נכות, ממשבר הגיל ( קמטים, נשירת שיער, קושי בתפקוד), או לחילופין מגורם ביולוגי, כגון תופעות לוואי של תרופות, מחסור בויטמינים ועוד.
  • מחלות לב - סוכרת, לחץ דם גבוה, השמנת יתר ומחלות לב נוספות שכיחות בקרב האוכלוסיה המבוגרת. מי שחולה במחלת לב נדרש לעבור בדיקות תכופות ולהיות במעקב רופא.

אבחון, טיפול ומעקב

הרופא הגריאטר מתחיל את הטיפול בקשיש מאבחון מקיף: האבחון כולל תחקור של הקשיש, ולעתים גם של בני משפחתו, לגבי סימפטומים עכשוויים והסטוריה רפואית, הרגלי תזונה, הרגלי שינה, תרופות שהנבדק נוטל, עישון, סדר יום ועוד. במקרים רבים הפרעות שינה נובעות מחוסר איזון תרופתי ולכן יש צורך בראיה כוללת של כלל התרופות הנלקחות.

הרופא עורך בדיקות דם ובדיקות אחרות לפי הצורך וכן עורך אבחון של היכולות הקוגנטיביות ושל מצבו הרגשי של הקשיש באמצעות סדרת מבחנים מוכרים. כל אלו אמורים לספק לרופא תמונה רחבה לגבי המצב הבריאותי של הקשיש ובהתאם לכך הוא מתאים לו טיפול.

הטיפול שמעניק הרופא הגריאטרי הוא טיפול תרופתי, אך פעמים רבות הוא יפנה את הקשיש למטפלים אחרים: רופא מומחה, פיזיותרפיסט או מרפא בעיסוק, פסיכולוג ותזונאי אשר יסייע בבניית תפריט ושמירה על תזונה נכונה ועוד.

הרפואה באופן כללי ותחום הגריאטריה בפרט מבינים בשנים האחרונות את חשיבות התמיכה החברתית לקשישים, ולכן משלבים בטיפול גם את בני המשפחה, שעוברים הדרכות בנוגע למחלתו של הקשיש, אופני הטיפול והתנהגותו כתוצאה מכך.

תקשורת טובה ותומכת בתוך המשפחה ותיאום ציפיות בנוגע ליכולותיו של הקשיש יכולים להפחית את בידודו ולהקל את הנטל מעל בני המשפחה. למשל הכרת המהלך של מחלת האלצהיימר, שהיא מחלה שכוללת הידרדרות בלתי נמנעת במצבו של החולה בתוך שנים אחדות, יכולה לסייע לבני המשפחה לקבל בהבנה את השינויים החלים על הקשיש ולדעת מתי הוא זקוק לעזרה סיעודית.
מאמרים אחרונים

קישורים
- גמלת סיעוד
- בית אבות
- אפוטרופוס
- נשירת שיער בגיל הזהב


תנאי שימוש

מפת האתר
רופא גריאטרי - גיל הזהב