הסבר על משכנתא הפוכה

מהי בעצם משכנתא הפוכה?

עד היום קשישים רבים אשר רכשו דירה או בית לפני שנים רבות יכלו להיות במצב בו בבעלותם דירה יקרת ערך אולם הם נאלצים להתקיים מקצבת זקנה זעומה או מפנסיה צנועה.

למרות הבעלות בדירה באזור שהיום הוא יוקרתי, מבוגרים רבים אינם נהנים מרמת החיים אשר משקפת את מצבם הכלכלי ויותר מזה הם צריכים לפעמים לשלם ארנונה יקרה והרבה הוצאות אחזקה.

המשכנתא ההפועה הי למעשה הלוואה שניתנת למבוגרים. היתרון הגדול בהלוואה זו הוא שאין כל החזר חודשי, אין ריבית פיגורים ואין צורך בתשלום שוטף כלשהו!

אנשים מבוגרים יכולים להמשיך להתגורר בביתם, ללא כל מגבלה של זמן ואת ההלוואה (המשכנתא ההפוכה) להחזיר רק כאשר הם עוזבים את ביתם.

למי מתאים לקחת משכנתא הפוכה?

התנאים הבסיסיים לקבלת משכנתא זו הינם:

 • בעלות בדירה או בית פרטי
 • גיל- 60 ומעלה של כל אחד מבני הזוג
 • הדירה נמצאת באזור עירוני ושוויה לפחות 1.5 מיליון שקלים

אם אתם מעוניינים בסכום כספי לכל מטרה – שיפוץ הדירה, מתנה לילדים או לנכדים, לממן מעבר לבית דיור מוגן או פשוט לקבל הכנסה חודשית נוספת לכל החיים – משכנתא הפוכה יכולה להיות הפתון הטוב ביותר.

 

שאלות נפוצות על משכנתא הפוכה

 מה התשלום החודשי אותו נצטרך לשלם?

בשונה מבקשת משכנתא רגילה כאן אין כל תשלום חודשי. המשכנתא מוחזרת רק כאשר עוזבים את הדירה או חו"ח בעת פטירת לוקח המשכנתא.

אין לנו הכנסות. האם נוכל לקבל משכנתא הפוכה?

מאחר ואין צורך לשלם החזר חודשי בהלוואה זו, כל אחד שעומד בתנאים הבסיסים יכול לקבל משכנתה הפוכה – ואין צורך בהכנסות שוטפות. למעשה ניתן לייצר הכנסה נוספת ולהעלות את רמת החיים.

אנחנו מעוניינים לעבור לדיור מוגן. האם פתרון זה מתאים לנו?

ניתן לקבל משכנתה הפוכה לשם מימון רכישת זכות בבית דיור מוגן או לצורך מימון תשלומים חודשיים בבית אבות.

האם אתם בודקים מה המצב הבריאותי שלנו?

המצב הבריאותי אינו פרמטר או שיקול במתן ההלוואה. ניתן לקבל את ההלוואה בכל מצב בריאותי ובכל גיל (כמובן מעל גיל 60)

האם מקבלים את כל הכסף מייד או שניתן לקבל בינתיים רק חלק ממנו?

ניתן לקבל סכום חד פעמי או קו אשראי – כאשר יש למשוך חלק מסכום ההלוואה בהתחלה ולאחר מכן את יתרת הסכום רק כאשר תרצו. פתרון זה מתאים למי שזקוק עכשיו לחלק מהסכום אולם הוא מעריך כי בעתיד (אפילו בעוד מספר שנים) יזדקק ליתרת הסכום.

ואם אני צריך הכנסה חודשית ולא סכום חד פעמי?

ניתן להפוך את הסכום המתקבל לקצבה – כלומר, ניתן לקבל הכנסה חודשית קבועה לכל החיים! אפשרות זו מעניקה בטחון כלכלי רחב – ניתן להמשיך לגור בדירה ולקבל הכנסה חודשית נוספת לכל החיים.

איך בוחרים בית אבות סיעודי

בית אבות סיעודי נועד למבוגרים שלא מתפקדים וצריכים עזרה בתפקוד בכל מיני רמות.

במקרים רבים מתלבטים האם אפשר להשאיר את הקשיש בבית שלו שזאת הסביבה שהוא מכיר או להעביר לבית אבות.

מצד אחד הבית הוא הסביבה הטבעית והמוכרת ויודעים מה קורה שם.

מצד שני לפעמים הטיפול לא קל. כמו במקרים של נכות או מחלות שצריכות טיפול צמוד.

צלקות בגיל הזהב

קיומן של צלקות בכל חלקי הגוף הוא משהו שיש להרבה אנשים. צלקת בולטת או קשה עלולה לגרום לכאבים או להגביל טווח תנועה.

קיומה של צלקת ובמיוחד אלה שלא מוסתרות יכול להיות מפגע אסתטי ולפעמים גם בעיה רפואית.

הצלקת היא למעשה פגיעה בעור הגוף וקיומם של צלקות מוריד את ההגנה של העור מקרני שמש, נוסף לזה בשטח הצלקת אין זקיקי שיער ובלוטות זיעה שעוזרות להגן על הגוף.

מהם הגורמים לצלקות בגוף ובפנים בגיל מבוגר?

בגיל המבוגר יש בדרך כלל צלקות בגוף מכמה סיבות:

 • תאונות ופציעות שקורות במהלך החיים ובמיוחד בגיל המבוגר כמו כוויות או נפילות
 • ביצוע ניתוחים שאחריהם נשארת צלקת. כיום בגלל המעבר לניתוחים לפרוסקופיים שבהם עושים חתך קטן הגודל של הצלקות והבעיות שנגרמות מהן קטן
 • ניתוחים אסתטיים שבוצעו בצורה לא מוצלחת כמו למשל ניתוח מתיחת פנים או ניתוח אף

מהם סוגי הצלקות שיש?

יש כמה סוגים של צלקות:

 • צלקת בשכבת העור הראשונה – צלקות שטחיות בגוון בהיר המשאירות סימן עדין מאוד. 
 • צלקת עמוקה – צלקת החודרת את שכבת העור העליונה ואף חותכת את כלי הדם. משאירה סימן בולט ומרקם העור יהיה שונה מן העור הטבעי באיכותו ובצבעו.
 • צלקת היפרטרופית או קלואידית – צלקות אשר אינן מתפתחות כראוי והופכות להיות צלקות אבנורמליות. צלקות מסוג זה בולטות מאוד, מוגבהות מעל פני העור ועוברות את גבול הפציעה. צלקת קלואידית יכולה גם לפתח גידול שפיר.

איך מטפלים בצלקות בגיל מבוגר

אי אפשר להעלים צלקות באופן מוחלט, כן ניתן לטשטשן, להקטין את גודלן, לשטחן ולאחדן עם מראה העור הטבעי. ככל שהצלקת ישנה יותר, כך יהיה יותר קשה לטשטשה, אך בצלקות טריות ניתן לטפל באופן כמעט מוחלט.

טיפול בצלקות בגיל מבוגר קשה יותר לביצוע, מכיוון שיכולת הגוף לרפא את עצמו מוגבלת אך בזכות התפתחות הטכנולוגיה המדע קיימות שיטות המאפשרות טיפול בצלקות המותירות תוצאות מרשימות. את סוג הטיפול מתאימים לסוג הצלקת וחומרתה.

סוגי הטיפולים הקיימים:

 • ניתוח – צלקות ארוכות וגדולות ניתן לטשטש על ידי ניתוח בהרדמה מלאה. הניתוח מיועד לצלקות אשר מותחות את העור וגורמות לכאב.
 • פילינג כימי – טיפול המיועד לצלקות שטוחות אשר ממוקמות על פני שכבת העור העליונה. הטיפול מקלף בעזרת חומר כימי את שכבת העור העליונה ועימה את הצלקת. מראה העור החדש שגדל אחיד יותר הן בצבעו והן במרקמו.
 • טיפול פלזמה לעור – מכשיר פלזמה בעל אנרגיה נמוכה מעלים בעיקר צלקות אקנה.
 • שימוש בלייזר – שיטה חדשה המטפלת ביעילות בעיקר בצלקות שטוחות ומעניקה תוצאות מרשימות.
 • חומרי מילוי – מילוי הצלקות בחומרים כגון הרדיאס או קלוגן. החומר מרים צלקות שקועות ומטפל בעיקר בצלקות שטוחות.
 • שיוף – בעזרת מכונת שיוף ניתן לשייף את שיכבת העור ולטשטש את מראה הצלקת.
 • סיליקון – טיפול שנועד לטשטש צלקות אשר נוצרו בעקבות כוויות או ניתוחים. 
 • השתלת עור – טיפול המיועד לצלקות קשות. משתילים שכבת עור בריאה במקום שכבת העור המצולקת.

מבחן תלות

לפני מספר חודשים, שוב עלה נושא מבחן התלות לדיון הציבורי, כששר הרווחה משה כחלון, הלין על אופן ביצוע המבחן, וקבע מספר קריטריונים חדשים הנוגעים לנושא זה, ומהווים חלק מרפורמה מקיפה אותה הוא מתכוון להחיל על אוכלוסיית הקשישים בכלל, והקשישים הסיעודיים בפרט.מהו מבחן תלות? כיצד הוא מתבצע? למי הוא מיועד ואילו שינויים חדשים חלו בו? על כך להלן:

מהו מבחן תלות

מבחן תלות הוא מבחן בינלאומי, הנקרא גם מבחן ADL (Activities of Daily Living). מטרתו של מבחן התלות הוא לבחון את יכולתם או אי יכולתם של קשישים מסוימים להתנהל באופן עצמאי וללא עזרת הזולת, בעת שהם מבצעים פעולות יום יומיות.את המבחן מבצעים גופים מקצועיים השייכים באופן ישיר או עקיף למוסד לביטוח לאומי וביניהם: עובד/ת סוציאלי/ת, אח/ות סיעודי/ת, מרפא בעיסוק או פיזיותרפיסט.

מבחן התלות נערך בביתו של הקשיש, ובמסגרתו הוא נדרש לבצע מספר פעולות המסייעות להבהיר לבוחן את אי היכולת של הקשיש לבצען.

מבחן תלות – קהל היעד

מבחן תלות מיועד לקשישים המוגדרים כסיעודיים, אשר אין מצליחים לבצע בצורה עצמאית, את הרוב הגדול של פעולות היום- יום. כמו כן, במידה ואין הקשיש מתגורר בביתו, במידה ואין הוא מתגורר בגפו, או במידה ומבחן ההכנסות שלו גבוה במיוחד, מבחן התלות אינו מתאים לו, ועליו לחפש אחר מקורות סיוע אחרים.

מבחן תלות לצורך קבלת גמלת סיעוד

את מבחן התלות מבצעים אך ורק לאחר שהקשיש או בני משפחתו פנו אל הביטוח לאומי לצורך קבלת גמלת סיעוד. גמלת סיעוד ניתנת אך ורק לקשישים אשר לא הצליחו במבחן התלות, ובשילוב עם תנאים נוספים כמו רמת הכנסה, הגעה לגיל פרישה, מגורים בבית ועוד.גמלת סיעוד, אגב, היא זכות של הקשיש הבאה לידי ביטוי בשעות עבודה של מטפל ישראלי או עובד זר סיעודי, אשר אלו, צריכים לסייע לקשיש בעת שהוא מבצע פעולות יום יומיות, תוך שהם דואגים לרווחתו הכללית בבית.

הנושאים הנבדקים במסגרת מבחן תלות

כאמור, מבחן התלות בודק את יכולתו של הקשיש לבצע פעולות יום יומיות ללא עזרה, ועל כן, בין הנושאים העיקריים אותם בוחן הגורם המקצועי מטעם המוסד לביטוח לאומי: אכילה, קימה, הליכה, שליטה על צרכים, רחצה, החלפת בגדים, הפעלת מכונה וכן הלאה.כל פעולה שאינה מתבצעת בצורה חופשית וללא סיוע, מזכה את הקשיש בנקודות, אשר מצטברות ומהוות מדד לקביעת רמת הסיוע המגיעה לקשיש. במידה והקשיש מסוגל לבצע את רוב הפעולות באופן עצמאי, אין הוא זכאי לגמלת סיעוד.

ערעור על תוצאות מבחן תלות

ישנם מקרים בהם על פי מבחן התלות, נקבעה לקשיש גמלה מוגבלת בזמן. ישנם מקרים בהם ניתנת לקשיש גמלת סיעוד הבאה לביטוי בשעות מעטות מדי, ישנם מקרים בהם גמלת הסיעוד כלל אינה מאושרת על פי מבחן התלות, וישנם מקרים בהם מצבו של הקשיש התדרדר ויש צורך בבחינה מחודשת.בכל אחד מהמקרים הללו, יכולים בני משפחת הקשיש להגיש בקשה חוזרת למבחן תלות, או לערער מול בית הדין לעבודה.

מבחן תלות – הנהלים החדשים

כבר זמן מה שהשר כחלון מנהיג רפורמה שמטרתה לשנות את יחס המדינה לאזרחים הקשישים. אחד השינויים המהותיים הנוגעים גם למבחן התלות, עוסק בחוק חדש (אשר הינו פיילוט כעת), הקובע כי קשישים שעברו את גיל 80, אינם צריכים להיעזר בבדיקה פולשנית ואינטימית של אחות בריאות הציבור, אלא הם יכולים לבחור בבדיקת רופא גריאטרי המכיר אותם ומקבל אותם בקליניקה שלו.תקנות נוספות שכבר נכנסו לתקוף ונוגעים למבחן התלות, הם:

 • האחיות יכולות על פי שיקול דעתן להסתמך אך ורק בצפייה בקשישים, מבלי לבקש מהם לבצע הדגמה של ממש.
 • במקרה של קשיש עם נטייה לדמנציה, תהיה נוכחות של מתורגמן.
 • ישנם מצבים בהם ניתן יהיה לאשר גמלת סיעוד במסלול מהיר, על סמך עיון במסמכים בלבד וללא קיום מבחן תלות.
 • קשישים בעלי לקות ראייה חמורה, יזכו לתוספת ניקוד במבחן בתלות.